SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Az amerikaiak rettegett csodafegyvere, a GPS

Dátum: 2007-04-10 08:20:28   |  
A hidegháború korszaka véget ért, az Egyesült Államok és Oroszország azonban újabb háborút vív egymással a műholdas navigáció terén - írta a New York Times
Az orosz űrhatóság 2007 végéig nyolc navigációs műholdat állít Föld körüli pályára, amellyel a tervek szerint befejeződik az Oroszország területét lefedő hálózat, a Glonass kiépítése. Moszkva továbbfejlesztve 2009-ben globálissá akarja bővíteni a rendszert, kihívást intézve ezzel a 24 műholdból álló amerikai GPS-hálózat felé, amely jelenleg az egyetlen, az egész Földre kiterjedő globális helyzetmeghatározó rendszer.

Oroszországon kívül Kína is az amerikai műholdas navigációs monopólium megtörését tűzte célul; Peking már elkezdte saját rendszere, a Baidu kialakítását. Az Európai Unió Galileo néven indította el hasonló kezdeményezését. A New York-i lap szerint legkorábban az orosz olajbevételekből finanszírozott Glonass hálózat válhat globálissá.

A GPS-készülékek forgalma töretlenül ível felfelé, tavaly az eladások a világon elérték a 15 milliárd dollárt. A washingtoni GPS Industry Council ipari csoport közlése szerint a piac évente 25-30 százalékkal bővül.

A navigációs műholdak felhasználási területe sokkal szélesebb annál, mint az közismert: az autós helyzetmeghatározáson kívül óriási lehetőségek nyílnak a mezőgazdaság és a bankszféra számára is. A mobiltelefonok kijelzőin megjelenő \"helyspecifikus\" reklámok terjesztésére különösen kiaknázható a rendszer, a felhasználók séta, utazás közben például friss információkat kapnak a közeli Starbucks kávézóról vagy McDonald\"s étkezdéről.

A műholdas navigációs háború azonban nemcsak a reklámról szól, a hatalmak azért igyekeznek kiépíteni saját hálózataikat, mert fennáll a veszélye, hogy az Egyesült Államok korlátozhatja a mind több területen nélkülözhetetlenné váló adatok áramlását. A Pentagon - a rendszert ugyanis a hadsereg ellenőrzi - egy válság esetén kikapcsolhatja az információszolgáltatást, megbénítva például az üzleti életet.

Szakértők szerint belátható időn belül minden olyan dolognak a működésében, amely mozog, így a repülőgépek, vonatok, jachtok, rakéták, sőt az emberek esetében is fontos szerepe lesz a műholdas helyzetmeghatározásnak. Bár az Egyesült Államok hitet tett az akadálytalan adatáramlás biztosítása mellett, a GPS-rendszert használó országok ennek működésétől függenek; Washington akár egyfajta gazdasági szankcióként is leállíthatja a navigációs adatok továbbítását például Irán vagy Észak-Korea felé, zavarokat okozva áramrendszerekben, bankhálózatokban és más téren.

A GPS-hálózatot az amerikai hadsereg kezdte kifejleszteni az 1960-as években; az 1980-as évek elején állították üzembe és az Egyesült Államok 1993-ban tette hozzáférhetővé polgári felhasználók számára.


Forrás:privatbankar.hu

Hozzászólások

comments powered by Disqus