SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Balhé várható a az RTL Klub és a Tv 2 meghosszabbított koncessziós szerződése körül

Dátum: 2005-07-29 10:01:27   |  
Nagy port kavart az RTL Klub és a Tv 2 meghosszabbított koncessziós szerződése, az ORTT sebtiben öszszehívott rendkívüli ülésére mégsem tértek vissza a vakációjukat töltő testületi tagok.
Vita tárgya a szerződés összege és jogossága is, a \"hajó\" azonban minden jel szerint már elment.

Mielőtt megkezdte volna évi rendes nyári vakációját az Országos Rádió- és Televíziótestület, meghosszabbította a két nagy kereskedelmi csatorna koncessziós szerződését. A médiahatóság döntésével komoly ellenreakciókat váltott ki, hirtelenjében rendkívüli ülésre is berendelték a vakációzó testületi tagokat. Az öttagú grémiumból azonban mindössze egyetlen személy, az ülés összehívásának kezdeményezője, Szalai Annamária jelent meg.

Bár sejteni lehetett, hogy más csatorna nem igazán rúghatott volna labdába, többen mégis elhamarkodottnak és átgondolatlannak tartják az ORTT lépését. Komoly kifogásként merült fel az is, hogy olcsón adták a koncessziót, s olyanok kapták, akik folyamatosan megszegték a műsor-szolgáltatási szerződésüket. Nehéz lenne titkolni: az RTL Klub és a Tv 2 évente tucatnyi esetben sérti meg műsoraival a médiatörvényben és műsor-szolgáltatási szerződésben foglaltakat, s emiatt a médiahatóság általában elsötétítésre késztette és készteti őket. A tévék szinte minden esetben a bíróságnál fellebbeztek a testület döntései ellen, olykor sikerrel is járták. Az utóbbi hónapokban azonban érzékelhető, hogy az eredeti, 2007-ig szóló koncessziós szerződés lejártához közeledve - talán a kapcsolat ápolása végett - többször tettek eleget a határozatoknak.

Ami probléma: szinte lehetetlen azzal érvelni, hogy az elsötétítésre ítélt adókkal nem hosszabbítható szerződés. A médiatörvény nem ad konkrét eligazítást az ügyben, csak annyit mond, hogy a megújításnak nincs helye, ha a műsorszolgáltató ismételt vagy súlyos szerződésszegést követ el. Viszont kimaradt belőle, mivel meríthetők ki ezek a pontok. Sokak szerint azzal, ha nem fizetik időben a műsor-szolgáltatási díjban foglalt összeget.

Ezek ismeretében nehéz lenne bárkit is hibáztatni: a nagy nemzetközi tulajdonosi háttérű csatornák jól lobbiztak, az ORTT pedig élt e törvényben megfogalmazott jogával, azaz lehetőséget adott a műsorszolgáltatóknak arra, hogy a műsor-szolgáltatási jogosultság lejárta előtt 14 hónappal kérelemmel forduljanak a testülethez a jogosultság pályázat nélküli megújítása tárgyában, és az előírások szerint egyszeri ötéves hosszabbítás adott.

Vannak, akik úgy vélik, bagóért. Az új szerződések értelmében a továbbiakban is az eredetileg megállapított díjat (évente az infláció mértékével növelve), évi nettó 1,5 milliárd forint körüli összeget ad a két csatorna. Felmerülhet, miért nem a két-háromszoros összegért hosszabbítottak az évente 8-15 százalékkal erősödő, jelenleg nettó 154 milliárd forintos hazai reklámpiacból együttesen több mint 50 milliárddal részesedő adókkal. Az üzemi szinten veszteséges - bár erős svéd tulajdonosi hátterű (MTG) - harmadik számú kereskedelmi adó, a Viasat 3 utólag jelezte, hogy a megkötött díjnál akár nagyobb öszszeget is hajlandó lett volna fizetni, bár őket nem kereste meg senki.

Érvelhetünk azzal, hogy a magyar licencdíjnál Európában csak Nagy-Britanniában és Finnországban kell többet fizetni, ebben a két országban a díjat a társaságok bevételeihez kötik. Ám ott a közszolgálati televízió például nem sugároz reklámot. Megjegyzendő, hogy Nagy-Britanniában a díjakat drasztikusan csökkenteni fogják 2012-ig.

2012 Magyarországon is mérföldkő lehet a televíziós piacon. Ekkor jön a várt tévés digitális forradalom. Az EU-s előírásoknak megfelelően lekapcsolják az analóg sugárzást. A digitális átállással tévéadók dömpingje várható. Az sem kérdés, hogy milyen platformon - várhatóan kábelen. Az ORTT fájlalja is, hogy nem tudta a műsorszolgáltatókat rávenni: legalább addig adásaikat analóg és digitális földfelszíni szórással is terjeszteni lehessen.

Forrás: www.ma.hu

Hozzászólások

comments powered by Disqus