SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Beszavazóshow-kból lesz A Nagy Könyv

Dátum: 2005-01-30 14:29:39   |  
Helyreáll a könyvek megtépázott tekintélye, ismét kedvelt és elismert szabadidős foglalkozás lehet az olvasás; tömegek özönlik el a közkönyvtárakat, a könyvesboltokban pedig egymás kezéből kapkodják ki az emberek a klasszikusokat - így lesz, ha valóra válnak a kulturális tárca, a Nemzeti Kulturális Alapprogram és a Magyar Televízió reményei.
A kezdeményezők azt várják ugyanis a márciusban induló A Nagy Könyv című országos játéktól, hogy a magyarok ismét ráébrednek: olvasni jó.

Az angol és német mintára kezdeményezett játék persze igazi XXI. századi találmány, így a szórakoztatóipar eszközei közül is bátran merít. Lesz beszavazóshow, reklámklip és cirkuszi produkció, míg végül - egy csaknem háromnegyed éven át tartó kampány végén - megtudjuk, vajon melyik Magyarország kedvenc regénye. A televízióban, mégpedig egyszerre mindkét csatornán, március 15-én tartják az első hosszabb műsort: a nagyközönség ekkor ismerkedhet meg a játék szabályaival. Ezt követően április 23-ig lehet interneten és postán, illetve könyvtárakban, iskolákban, könyvesboltokban, művelődési intézményekben jelölni a kedves könyveket, mégpedig külön-külön egy magyart és egy külföldit. Az így összeálló listából kerül majd ki Magyarország száz kedvence. Erről a lajstromról az érdeklődők szavazhatják majd be a nekik leginkább tetsző tizenkét művet a döntőbe: a nyerő tucatot egy június 11-i tévéműsorban ismerheti meg a közönség.

A verseny itt fordul majd igazán élesbe, hiszen a nyár folyamán elkészülnek a könyvek kampányfilmjei, amelyek október végétől kettesével mérkőznek meg a nézők kegyeiért a képernyőn. A nyertes hat december elején széles támogatói gárdára támaszkodva vív egymással lovagi tornát. Innen már csak három könyv jut tovább - egy a korábbi kiesők közül, vigaszágon. A mindent eldöntő végső adásra december 17-én kerül sor: aznap este mindenki megtudhatja, melyik a nemzet kedvenc regénye.

A Nagy Könyv játékra egymilliárdnyit forintot fordítanak a benne részt vevő szervezetek. A Nemzeti Kulturális Alapprogram 500 millióval támogatja a kezdeményezést, 460 millió forint forrása az ORTT pályázata lehet, 160 millió forintot áldoz e célra a kulturális tárca. Az oktatási minisztériummal még tárgyalnak a közreműködés lehetőségeiről. Harsányi László, az NKA elnöke hangsúlyozta: a Magyar Televízió önállóan gazdálkodik a műsorra elkülönített összeggel - a részvénytársaság 120 milliót szán erre a célra -, az iskolai és könyvtári programok megszervezésére viszont önálló programirodát hoztak létre a Könyvtárellátó Kht.-n belül.

A kulturális kormányzatot az olvasás iránti érdektelenség, az értő olvasás egyre romló eredményei késztették arra, hogy támogassa egy ilyen játék megindítását - emelte ki a tegnapi sajtótájékoztatón Hiller István miniszter. Nemcsak a rendszeresen olvasó felnőttek száma csökkent drámaian az utóbbi évtizedekben, hanem azon gyerekeké is, akik kedvelt szabadidős tevékenységként az olvasást is megjelölték. Ma ezer gyerekből három szereti bújni a könyveket - nem csoda, hogy a magyar diákok a sereghajtók között végeznek a nemzetközi olvasásértési felméréseken.

Az elkapkodott Christo

\"Még hogy Jane Austen műveiből hiányzik a szex?! De hiszen minden oldalon ott van!\" - valahogy így kampányolt a kétszáz éve élt kiváló angol regényíró és vénkisasszony mellett egyik híve a BBC 2003-as The Big Read játékában. A műsorsorozat megrengette Nagy-Britanniát, és új kedvet ébresztett az olvasáshoz. Tizennégyezer olvasókör alakult, bizonyos könyvekből háromszor vagy akár tízszer annyi példányt adtak el, mint korábban, a Monte Christo grófját pedig háromezer-kétszázszor anynyian vették ki a könyvtárból, mint az előző években. A brit top 100-ba viszont e francia regény mellett csak két orosz jutott be, a top 12-be pedig csak a Háború és béke. A reklámfilmek és a vitaműsorok hatalmas tömegeket szögeztek a képernyőkhöz, és a beszavazóshow-k fölvették a versenyt a Big Brother-hisztériával. A végeredményt azonban akár borítékolni lehetett volna: 2003 kedvenc angol könyve Tolkientől A gyűrűk ura lett. A BBC ötletét Magyarország előtt egy európai állam vette még át, Németország. A német szervezők a rájuk jellemző alapossággal egy kétszáz tételes listát állíttattak össze avatott szakértőkkel, ebből a kínálatból választották ki az emberek a nekik leginkább tetszőket. A végeredmény elég szoros volt, de így is A gyűrűk ura győzött. Második lett a Biblia. (N. K. J.)


Forrás: Népszabadság

Hozzászólások

comments powered by Disqus