SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ |
Discovery: folyik a visszaszámlálás |
Dátum: 2005-07-26 13:18:33 | |
Az űrsikló legénysége két hete már az ülésekbe kötve várta az űrsikló rajtját, de a kilövést egy hibás üzemanyagjelző miatt bizonytalan ideig elhalasztotta a NASA. A hibát mostanra elhárították, a tankokat feltöltötték, és a meteorológusok szerint nyolcvan százalék az esély arra, hogy délután fél ötkor elstartol a Discovery.
|
A NASA webszájtjára kitett órán vidáman morzsolódnak a másodpercek: a tervek szerint kedden, magyar idő szerint pontosan 4 óra 39 perckor útnak indítják a Discoveryt. Ha végre összejön, ez lesz az első űrsikló, amely a Columbia 2003-as katasztrófája óta elhagyja a Földet. A kilövést a helyszínen, a floridai Kennedy űrközpontban készül megtekinteni maga a First Lady, Laura Bush, és az elnök öccse, a floridai kormányzó Jeb Bush.
A NASA mérnökeinek külső szakértők bevonásával a hét végére sikerült kijavítaniuk azt a hibát, amely a július 13-ára tervezett kilövés elhalasztásához vezetett. Akkor a négy üzemanyagszenzor egyike mondott csütörtököt, és mivel az űrhivatal attól tartott, hogy az észrevétlenül kiürülő tank miatt felrobbanhat a Discovery hajtóműve, két és fél órával a kilövés előtt leterelte a gépről a legénységet, és bizonytalan ideig elhalasztotta a rajtot. Mint kiderült, a hibát elektromágneses interferencia vagy földelési hiányosságok okozták. A Discoveryt részben újradrótozták, és a szenzorok most rendben működnek. Nulláról huszonhétezerre nyolc perc alatt Kevesebb mint négy órával a rajt előtt a legénység tagjai, köztük Eileen Collins parancsnok és James Kelly pilóta szkafanderbe öltözve várják a startot. A kilövés után az űrsikló nyolc perc alatt 27 000 kilométeres óránkénti sebességre gyorsul majd, ami azt jelenti, hogy a jármű minden egyes percben több mint 3000 km/h-val gyorsabban halad, mint a megelőző percben. A hétfős legénység tizenkét napot tölt az űrben, és összekapcsolódik a nemzetközi űrállomással, az ISS-szel, ahol április óta várja a Discoveryt az ott tartózkodó két űrhajós, az orosz Szergej Krikaljov és az amerikai John Phillip. A küldetés elsődleges célja a biztonsági eljárások tesztelése, és a legénység tagjai többször is elhagyják majd az űrsiklót, hogy elvégezzenek bizonyos külső javításokat. A Discovery kilövését azért is előzik meg különleges előkészületek, mert az amerikai űrhivatal az elmúlt tíz évben hat űrsiklója közül kettőt is elveszített. A Challenger 1986-ban, a Columbia 2003-ban robbant fel, és mindkét gép hét-hétfős legénysége életét vesztette. Egy újabb katasztrófa elkerülése érdekében a NASA az elmúlt két évben legalább ötven ponton módosított a Discoveryn, és újratervezte a külső üzemanyagtartályt is. Bár egy független bizottság azt találta, hogy az űrsikló egyes kritikus hiányosságait - így a hőpajzsról leváló elemek által okozott esetleges kárt - nem sikerült orvosolni, a NASA a kilövés mellett döntött; igaz, a startot biztonsági okok miatt már májusban és később júliusban is el kellett halasztani. Forrás: www.index.hu |
Hozzászólások |
comments powered by Disqus |