SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Egyesült Államok VS. Kína

Dátum: 2009-01-06 11:53:15   |  
Szerző: dorka
Műhold megsemmisítő fegyverek, ballisztikus rakéták, „nem amerikai” ember a Holdon, ilyen, és ehhez hasonló kínai fenyegetésektől tart az Egyesült Államok, és mindenáron szeretné felvenni a harcot az űrversenyben.
Barack Obama minden bizonnyal azon lesz, hogy lerombolja az akadályokat, melyek jelenleg a civil és hadászati űrprogramokat késleltetik az Egyesült Államokban. Mindezt azért, hogy minél előbb embert küldhessenek a Holdra, és felvehessék a kesztyűt a Kínával folytatott űrversenyben.

Obama szakemberei együttműködést sürgetnek a Védelmi Minisztériummal és a Nemzetközi Repüléstani és Űr Kabinettel, mivel a katonai célokra felhasznált rakéták lehetnének olcsóbbak, és jóval előbb elkészülhetnének, mint ahogy az űr ügynökségük az új fejlesztésű űrhajó fellövését tervezi, ami jelenleg legkorábban 2015-tel kecsegtet.


Sikertelen Orion-kísérlet

A változáshoz az kell, hogy a Pentagon is foglalkozzon a Kína-kérdéssel, és megértse, Kína űrambíciói valós fenyegetést jelentenek az USA védelmi műholdjaival szemben, amik a hadsereg vigyázó szemeit jelentik.

Kína, aki elpusztította egyik idősebb műholdját egy meglepetésszerű rakétateszt során 2007-ben, most nagy lépésekkel halad űrutazási programjában. A hadsereg vezette erőfeszítések odáig jutottak, hogy 2012-ben egy robot űrjárót küld fel, pár évre rá pedig embert is.

„Ha Kína embert küldd a Holdra, még önmagában nem szükségképpen jelent fenyegetést az USA-ra” - mondja Dean Cheng, rangidős Ázsia-elemző a CNA Corporationtől.

Obama kijelentette, hogy a Pentagon űrprogramjának - ami 22 milliárd dollárba került 2008-ban, azaz a Nasa költségvetésének háromszorosába - kiadásait csökkenteni kell, hogy a civil célok kerülhessenek előtérbe. A NASA ötéves lemaradásban van a jelenlegi űrhajós flottájának 2010-es kivonása és az első Orion-fellövés között, ami egy hatszemélyes űrsikló, és asztronautákat visz majd a Nemzetközi Űrállomásra és talán a Holdra is. A jelenlegi flotta felszámolása, annak elöregedése miatt, már évek óta tervbe van véve. Obama szeretné szűkíteni az ötéves hézagot, és fizetni Oroszországnak azért, hogy asztronautáit az űrállomásra vigye. A NASA élén álló Michael Griffin szerint Kína előbb fogja teljesíteni a Holdmissziót, mint az Egyesült Államok, ami szerinte 2020-ra várható.


Az új Orion űrsikló

„A Holdra szállás egy érdeklődés felkeltésre alkalmas, kissé elferdített kérdés, de egyben egy stratégiai fontosságú technológiai terület is”-mondta Wang Zhaoyao, a kínai űrprogram szóvivője. Kína két űrhajót szeretne pályára állítani 2010-ben, ami egy újabb lépés a Holdmisszió felé.

Kína beruházásai az anti-műholdas és cyberhadviselésbe, ballisztikus rakétákba és egyéb fegyverzetbe, fenyegető lehet az Egyesült Államokra nézve, vélik Obama emberei. Szerintük az anti-műholdak, melyeket Kína kidolgozott, miután fellőtték őket el tudják fogni és elpusztítani az amerikai kém és kommunikációs műholdakat. A Kínai Állami Tanács Információs Irodája azonban nem erősítette meg, és nem is cáfolta a Holdra szállásról és anti-műhold-rendszerekről szóló értesüléseket.

Forrás: bloomberg.com

Fülöp Dorka sat.hu

Hozzászólások

comments powered by Disqus