SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Földfelszíni digitális televízió-műsorszórás Budapesten

Dátum: 2004-08-10 17:16:45   |  
Szerző: postatib
Áttekintő cikk a DVB-T sugárzásról, a magyarországi jelenlegi és jövőbeni helyzet tükrében.
Földfelszíni digitális televízió-műsorszórás Budapesten

Budapesten és környékén 1999 óta fogható az Antenna Hungária földfelszíni digitális műsorcsomagja, amely kezdetben mérőjeleket, majd a három közszolgálati csatornát, azaz az MTV1, MTV2 és a Duna Televízió műsorát tette elérhetővé. 2001-től saját, 1kW-os teljesítményű adóberendezéssel rendszeressé vált az említett három program sugárzása, így az UHF 43-as csatornán egy hétköznapi tetőantennával, és egy DVB-T-vevővel, azaz a földfelszíni digitális adókat venni képes set-top-box segítségével igen jó minőségben lehet venni e három tévéműsort. A digitális műsorszórás előnyei, a közel DVD-minőségű kép és hang, az elektronikus műsorújság és teletext, a mobilitás és az interaktív szolgáltatások mindenképpen ennek a technológiának jósolnak fényes jövőt. A külföldi tapasztalatok azt mutatják, hogy Angliában, Németországban, Finnországban, Spanyolországban, Svédországban, Olaszországban és Hollandiában mind szélesebb körben állnak át az üzemszerű digitális műsorszórásra, olyannyira, hogy Berlin térségében már teljesen le is állították az analóg televíziós sugárzást.

Magyarországon a tervek szerint 2005-től kezdődik meg az országos digitális hálózat kiépítése. Ennek első lépcsőjeként a budapesti UHF 43-as csatorna, illetve a már működő, szintén budapesti 28-as csatorna kínálatát 2004 negyedik negyedévéig egy tíz műsorból álló, úgynevezett multiplex-programcsomaggal töltik fel. A kínálatban a tervek szerint hazai és külföldi közszolgálati adók fognak helyet kapni. Az országos hálózat részeként 2002 májusától 10kW-os teljesítménnyel sugároz a kabhegyi adó, amely a Dunántúl északi és középső részén teszi lehetővé a digitális földfelszíni televíziózást. Az adó kínálata egyelőre megegyezik a két budapesti adóéval.

A budapesti Széchenyi-hegytől északnyugatra, Budakeszin, az adótoronytól mintegy tíz kilométerre, de a toronyra való optikai rálátás enyhén korlátozott volta mellett is kitűnő vételt tudtam elérni egy Strong típusú vevőegységgel, és a meglévő tetőantennával. A vett jel szintje ugyan 35-40% között mozog, minősége pedig 60-70%-os, de még így is csupán elenyésző mértékben jelentkezett megakadás vagy a kép kockákra esése. (Összehasonlításul: az analóg adások közül a három országos műsort tökéletes minőségben, NICAM hanggal tudom venni, míg a budapesti regionális analóg műsorok közül csupán a Hálózat TV (Főnix TV) látható nagyon rossz, fekete-fehér és szemcsés képpel.) A digitális adás kísérleti jellege mindazonáltal látszik: időnként adókimaradások vannak, amik után megváltozott PID-értékek jelentkeznek. Mindez pedig befolyásolja a kép- és hangminőséget, illetve a csatolt szolgáltatások, úgymint a teletext vagy az EPG működését. Információim szerint a 43-as csatornán működő, kisteljesítményű adó antennája az ősszel felkerül a Széchenyi-hegyi adótorony tetejére, és ezzel párhuzamosan az adó teljesítményét is megnövelik. Az idei év második felére tehát már komoly alternatívaként vehetik igénybe az érdeklődők a földfelszíni terjesztésű, digitális műsorszórás nyújtotta kitűnő szolgáltatásokat. Ami pedig a költségeket illeti: a műsorok vétele ingyenes, a digitális vevőegységek pedig már 25-30000 Ft-tól elérhetőek a szakkereskedésekben és internetes áruházakban.

D. G.


Forrás: Antenna Hungária hivatalos honlap: www.ahrt.hu

Akciós DVB-T vevő készülékek: http://www.sat.hu/read.php?id=57



Hozzászólások

comments powered by Disqus