SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

HTE rendezvény a „Digitális átállás”-ról (1. rész)

Dátum: 2008-12-18 23:16:26   |  
Szerző: dorka
December 17-én, szerdán 16 órakor egy érdekes, és ingyenes előadássorozatot hallgathattak meg az érdeklődők a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület szervezésében a magyarországi digitális átállással kapcsolatban.
A \"Digitális átállás\" címet viselő rendezvény helyszíne a Posta Múzeum konferenciaterme volt, az MTV Zrt. és az AH Zrt. szakértői mellett két P-Sat-os kolléga is szót kapott. Először nézzük az Vigh Zoltán előadását.

Vigh Zoltán, az MTV Zrt. Megbízott Digitális Igazgatója a HD TV, a műsorgyártás és a műsorterjesztés formátumkérdéseit boncolgatta. Elmondta, hogy a HD miatt rengeteg kritika érte és éri az MTV-t. Az MTV 2006 végén tette le a voksát a HD minőség mellett, bár akkor még komplett, saját multiplexet szeretett volna. Az élet azonban máshogy hozta. Az M2 HD elindítása, és az analóg sugárzás megszüntetése mérföldkő volt a magyar digitális átállás történetben, a következő lépés már az, hogy az MTV csatornái hamarosan DVB-T-n is foghatóak lesznek, ahol kizárólag HD formátumban megy majd a sugárzás. Bár sok bírálatot kapnak, az MTV azonban úgy látja, jó döntés volt az MPEG-4 választása, a HD jelek továbbításához ez a rendszer megfelelőbb. Vigh Zoltán kitért rá, hogy ma kb. 140 csatorna fogható csak Európában HD-ban, és ez a szám hónapról hónapra növekszik, már csak ezért sem maradhat le a Magyar Televízió. Eleinte természetesen az SD tartalom felkonvertálásáról lesz szó.

A legnagyobb problémát azonban az okozza, hogy a 16:9-es képarány hogyan jeleníthető meg, és egyáltalán, hogyan érdemes megjeleníteni a 4:3-as képernyőn. Arról nem is beszélve, hogy rengeteg a 4:3-mas archív anyag és ezeket 16:9-re alakítva, 4:3-as TV-n megjelenítve mégtöbb a fekete sáv. Az anamorf jelek megoldást nyújthatnak (olyan 16:9 oldalarányú videoműsor, amelyet felvételnél vízszintesen \"összenyomnak\", hogy beleférjen a szabványos 4:3-as téglalap képpontjaiba, majd lejátszás során újra széthúzzák azt), azonban ma még hazánkban nagyon sok televízió nem tudja ezeket megjeleníteni, és így a kép függőlegesen nyújtott marad. Szerencsére a HD adások esetében már csak 16:9-ről beszélhetünk.

A jelenlegi döntés szerint meglehetősen erőltetett ütemben az MTV teljes műsorgyártása átáll 16:9-re, fekete csík ugyan lesz a képernyők szélén, de homogenizálva lesz az összes új műsor gyártása.

A következő problémát az jelentette, hogy a kísérleti időszak alatt az 1920 képpontos sorok kisugárzása esetén a set-top-boxok nagy része nem volt képes megjeleníteni a jeleket. Ezért lett szükséges az AH-s készülékspecifikációba egy olyan feltétel, miszerint a készülékenek meg kell tudniuk jeleníteni soronként az 1920 képpontot, valamint tudniuk kell kvázi 4:3-massá is tenni a lekonvertált jelet.

További kérdéseket vet fel az ORTT és Médiatörvény által kötelezőnek nyilvánított korhatárkarika helye. Ugyanis az ORTT ide vonatkozó szabálya a piktogram pontos helyének megjelöléséről (720x576 pixel felosztású képernyőn bal alsó sarok esetén 485-525.sor és 60-100.oszlop, jobb alsó sarok esetén 485-525.sor és 620-660.oszlop) az új raszterekre nem értelmezhető.

A logó elhelyezésének problémája is felvetődött, ami az MTV esetében a későbbiekben a hasznos tartalomba kerül majd. Az MTV HD jelzés eredetileg csak az igazi HD tartalom jelölésére szolgált, ma már a figyelemfelkeltés célját szolgálja és az analóg műsorok esetében is kint van.


Hozzászólások

comments powered by Disqus