SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Jogilag kérdéses az m3 indulása

Dátum: 2005-07-26 16:43:10   |  
Indulásra kész a Magyar Televízió (MTV) harmadik adója, az úgynevezett Demokrácia csatorna, amely a tervek szerint híreket sugároz majd. Az m3 körül azonban több törvényességi probléma is felmerült, ezekről szerdán tárgyal az ORTT rendkívüli ülése.
Rudi Zoltán, az MTV elnöke megválasztásakor pályázatában négy új csatornát ígért: hír, sport, kulturális és nosztalgia tematikájú műholdas adókat. Ígérete első eleme megvalósulni látszik, miután az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) zöldutat adott a hírcsatornának.

\"A szeptemberben induló m3 a tervek szerint élő közvetítésekkel fog szolgálni a Magyar Köztársaság Országgyűlésének plenáris és rendkívüli üléseiről, illetve rendkívüli esetekben közvetíti majd a bizottságok munkáját is\" - mondta Csorba Mária, az MTV pr-menedzsere a FigyelőNetnek.

Az m3 csatornán a tervek szerint továbbá megjelennek majd a Magyar Televízió hír- és hírháttérműsorai - mint a Híradó, a Parlamenti Napló, a Kormányváró és az Este -, gazdasági műsorai és európai uniós tájékoztató műsorai is. A fennmaradó műsoridőben pedig beszélgetések, elemzések és viták lesznek láthatóak. A tervezett adásidő reggel 6-tól éjfélig tart majd.

Csorba Mária a továbbiakban elmondta, hogy az új csatorna célcsoportja a magyar közélet iránt érdeklődő, az ország és a világ ügyeiben eligazodni kívánó, úgynevezett \"A\" kategóriás hírfogyasztó, magasan kvalifikált, vezető státusú, döntéshozó réteg. A pr-menedzser közlése szerint a finanszírozásról jelenleg is tárgyal az MTV vezetősége a kormányzattal.

Minden pénz számít

A tárgyalások végkimenetele rendkívül fontos az MTV számára, hiszen a csatorna indításához, illetve a szeptemberi-decemberi működéshez 600 millió forintra lenne szükség, amelyhez elengedhetetlen a központi költségvetésből biztosítandó összeg. A Magyar Televíziónál ugyanis már évek óta alapvető jelenség a pénzhiány, amely miatt a fejlesztésre szinte semennyi nem jut, mert a működtetés elszívja a keret minden egyes fillérét. Rudi Zoltán azonban korábban úgy nyilatkozott, hogy a várhatóan növekvő reklámbevételek miatt öt vagy hat adó olcsóbban üzemeltethető, mint a meglévő két csatorna.

A Fidesznek nem tetszik az m3 ötlete

Az m3-nak azonban nemcsak pénzügyi problémái vannak, hanem politikai támadások is érik. A Fidesz szerint ugyanis az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) megsértette a médiatörvényt, amikor nyilvántartásba vette a Magyar Televízió tervezett Demokrácia csatornáját. Halász János, a párt országgyűlési frakciójának szóvivője pedig egyenesen elképzelhetőnek tartja, hogy politikai nyomásgyakorlás áll a döntés hátterében. A vádakra válaszul az ORTT elnöke, Kovács György szerdára összehívta a testület rendkívüli ülését.

A hét közepén megszületendő esetleges felmentő határozat azonban korántsem jelenthet megnyugvást az m3 számára, hiszen már korábban Sági József, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának fideszes tagja kilátásba helyezte, hogy a csatorna létrehozásának megakadályozásáért pártja az Alkotmánybírósághoz fordul. A képviselő érvei szerint a csatorna létrehozása alkotmányossági aggályokat vet fel, mivel a kábelszolgáltatók csak más közszolgálati csatornáknak az alapcsomagból való kivételével tudnák az amúgy kötelezően továbbítandó m3-at sugározni, és így sérülhet a lakosság tájékozódáshoz való joga.

Elhanyagolt kábelszolgáltatók

A Magyar Kábelkommunikációs Szövetség (MKSZ) és a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség lapunk megkeresésére még nem tudott konkrét tárgyalásokról beszámolni. Kéry Ferenc, az MKSZ elnöke azonban elmondta: két hete egy levelet fogalmazott meg az ORTT felé, amelyben többek között afelől érdeklődött, hogy az m3 közszolgálatinak minősül-e, illetve továbbítása kötelező-e. Válasz azonban a mai napig nem érkezett.

Kéry Ferenc szerint a fő probléma a médiatörvény értelmezéséből adódik. Ugyanis sem az nincs leírva, hogy indítható-e új közszolgálati csatorna, sem az, hogy nem. \"A mostani lépéssel átláthatatlan, hogy a jövőben pontosan mikor jelenik meg egy új adó, amelyet a kábelszolgáltatóknak kötelező továbbítaniuk. Így akár a Kossuth rádió is indíthatna egy televíziós csatornát\" - véli az MKSZ elnöke.

Az m3 megjelenése azonban leginkább költségekben okoz fejtörést a szövetségnek. Hiszen a minimum- és a középső csomag a legtöbb szolgáltatónál telített, így az m3 beillesztése milliárdos műszaki beruházást igényel, amely költséget valószínűleg az előfizetőknek kell majd állniuk. Kivenni nem lehet másik csatornát, hiszen a meglévő szerződések miatt az kártérítési igénnyel élhetne. Továbbá az is kérdéses, hogy ki dönti el, melyik adó kerüljön ki. Megoldás a digitális műsorszolgáltatás lehetne, amely egy-két év múlva megvalósulhat. Kéry Ferenc szerint éppen ezen okból érthetetlen, hogy míg a digitális szolgáltatásra való átállás után az m3 könnyen beilleszthető lehetne, miért kell most ilyen keretek között, sokkal drágábban megvalósítani.

Forrás: www.fn.hu

Hozzászólások

comments powered by Disqus