SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ |
Kanadában legális a fájlcsere |
Dátum: 2004-04-02 22:47:01 | Szerző: K. Tibor |
Kanadában legális a fájlcsere ! Reméljük az USA és az EU is mihamarább követi majd Kanadát és jó útra tér. Nem fogja túldimenzionálni a file megosztást. Kanada úgy tűnik nemcsak szavakban, de tetteiben is egy szabad ország. |
Törvényes a szerzői jogvédett anyagok megosztása az interneten -- állapította meg tegnap egy kanadai szövetségi bíró. A kanadai lemezkiadók szövetsége 29 fájlcserélő felhasználót kívánt perbe fogni, ennek érdekében bírósághoz folyamodtak, hogy az internetszolgáltatóktól kikérhessék az adataikat. A bíró azonban elutasította a keresetet és megállapította, hogy az internetről zenét letölteni és azt másokkal megosztani törvényes.
A Canadian Recording Industry Association (CRIA) bejelentette, hogy nem ért egyet a bíró döntésével. "Még tanulmányozzuk a kézhez kapott döntést és valószínűleg fellebbezni fogunk" -- mondta Richard Pfohl, a CRIA vezető jogásza. Ezt meg ki nem sza*ja le..... "Nézetünk szerint a kanadai szerzői jogi törvény nem engedélyezi több százezer dal idegenek számára történő, interneten keresztüli másolását, terjesztését." Kiket nevezel te idegeneknek? ...elmebeteg.... Tavaly decemberben a kanadai szerzői jogi tanács kimondta, hogy az internetről személyes használatra zenét letölteni legális, azonban a fájlok megosztásáról akkor nem szólt a fáma. Az országban régóta törvényes cselekedetnek számít a személyes használatra szánt másolatok készítése. Hogy a művészek és zenekiadók ne szenvedjenek anyagi károkat, az üres kazetták, CD-k és MP3-lejátszók árát illetékkel terhelték meg. A lemezkiadók jogászai már akkor is jelezték, hogy nem értenek egyet a szerzői jogi tanáccsal. Mi se értünk egyet az üres CD megadóztatásával, mert arra akár saját szerzemény is felkerül és akkor kinek fizetek jogdíjat ? Magamnak ? Ez az idiótizmus netovábbja. A tegnapi döntésében Konrad von Finckenstein bíró elutasította a lemezkiadók keresetét, amelyben a 29 fájlcserélő felhasználó azonosítását kérték. Ítéletében a bíró kimondta, hogy a lemezkiadók nem bizonyították hitelt érdemlően, hogy az illegális fájlcseréléssel gyanúsított felhasználók valójában kicsodák. A bíró emellett kétségbe vonta azt is, hogy történt-e szerzői jogsértés. A letöltéssel kapcsolatban a bíró a szerzői jogi tanács korábbi döntésére hivatkozott, amely szerint a zenék személyes használatra történő letöltése legális. Von Finckenstein emellett egy korábbi, legfelsőbb bírósági ítéletre utalva kimondta, hogy a zenék internetes megosztása legális. A szóban forgó, legfelsőbb bírósági ítélet a könyvtári fénymásolással foglalkozott és kimondta, hogy a könyvtárak nem sértik meg a szerzői jogokat azzal, ha olvasótermeikben fénymásolókat helyeznek el, hiszen feltételezhetik, hogy a vendégek a másolókat törvényes célokra használják. Na ez az, egyetértünk ! A bíró szerint ugyenezen logika mentén a zenék internetes megosztása is törvényes. Na végre, egy jó hasonlat.... "Az a tény, hogy a felhasználó olyan könyvtárba helyezi el a zenéket, ahol mások is hozzáférhetnek, még nem minősül terjesztésnek" -- mondta von Finckenstein. "Ez csak akkor minősülne terjesztésnek, ha a zenéket megosztó felhasználó direkt módon felhívná a figyelmet a megosztott könyvtárra, például hirdetné."
Jogi szakértők szerint ez azt jelenti, hogy zenék feltöltése az internetre legális, hiszen a felhasználó feltételezheti, hogy a megosztott zenéket letöltő felhasználó nem követ el jogsértést, márpedig Kanadában a zenék személyes használatra történő letöltése szintén legális. Ez a lényeg. Na , mi csak gratulálni tudunk az ilyen bíróknak, reméljük kishazánkban , meg az unijóban is hasonlóan fognak cselekedni. Japánban érdekes módon senki se pattog emiatt, ott lehet tölteni 1 gigabites hálón is.
Sok sikert Kanada!
|