SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Kész Európa első műholdas autórádió prototípusa

Dátum: 2007-02-05 21:07:33   |  
Lehet, hogy hamarosan el kell felejtenünk, amit eddig a rádiózásról gondoltunk. A jövő rádióit űrügynökségek fejlesztik, tudásuk elképesztő. A csúcstechnika már Európát is elérte, az Európai Űrügynökség (ESA) ugyanis nemrég bejelentette, hogy elkészült az első európai műholdas autórádió prototípusával.
Az elgondolás csak részben új, mégis forradalmasíthatja a rádiózást. Az ESA prototípusa, mely egyelőre az élettartamuk vége felé közelítő televíziós műholdakkal létesít kapcsolatot, nem csupán a minőségi rádiózás örömét nyújtja, hanem mozgókép- és adattovábbításra is alkalmas. Ha az ESA rendszere eléri azt a fejlettségi szintet, hogy kereskedelmi forgalomba kerülhet, Európa első műholdas autórádiója lehet, legalábbis azok számára, akik nem veszik igénybe az amerikai XM vagy Sirius szolgáltatásait. A műholdas rendszer hagyományos rádiójelek helyett Ku mikrohullámú frekvencián adatfájlokat sugároz, melyeket a gépkocsiba épített rendszer különleges, lapos antenna segítségével vesz, majd saját memóriájában tárol.

Az adattárolás kétségtelen előnye, hogy akkor is zavartalanul, megszakítás nélkül hallgathatjuk az adást, ha alagútba, mélygarázsba hajtunk be, vagy egy időre kiautózunk a műhold \"látóteréből\". A folyamatos, minőségi vétel lehetősége a fentieken kívül annak is köszönhető, hogy a műholdak akár több millió négyzetkilométeres területet is lefedhetnek, míg a hagyományos rádióadók általában csak egy adott településen vagy országban illetve annak környékén foghatók. Az adatfájlok továbbá azt is lehetővé teszik, hogy rádióadásokon felül olyan digitális médiaszolgáltatások is elérhetővé váljanak, mint a navigáció, a videó, vagy a televízió.

A kísérleti európai rendszer hangminőségéről forrásaink nem tudtak tájékoztatást adni. Amerikai tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a műholdas adások hangminősége elmaradhat a FM rádióadókhoz képest. A másik kérdés a szolgáltatás díja. Míg a hagyományos rádióadások ingyenesen foghatók, addig az Egyesült Államokban legalább 12.9 dolláros (kb. 2,5 ezer Forint) havi díjat szednek a műholdas szolgáltatók. Lényeges különbség mutatkozik az AM/FM valamint a műholdas műsorszolgáltatások tartalmában illetve annak felügyeletében is. Előbbiekre általában nagy befolyással bírnak a kormányok, illetve a sugárzás helyén érvényes médiatörvények. Ugyanakkor az óriási, sok országot érintő lefedettségből adódóan a műholdas tartalmak nem vagy kevésbé szabályozottak.

A prototípus kifejlesztésén az ESA kilenc partner bevonásával három évig dolgozott. Egyelőre nincsenek hivatalos információk arra vonatkozóan, hogy a rendszer mikor kerülhet kereskedelmi forgalomba. Az ESA kormányközi szervezetként a fenti fejlesztésen felül elsődlegesen a világűr felderítésével foglalkozik. Központja Franciaországban, Párizsban található. Első kutatási programját, a Horizon 2000-et, 1985-ben hirdette meg, melynek keretében több űrszondát és csillagászati műholdat is indított. A Horizon 2000-et 2002-ben az Aurora-program követte, melynek célja, hogy a 2030-as évek elejére európai űrhajósok szálljanak le a Marsra.

Forrás: www.hetek.hu

Hozzászólások

comments powered by Disqus