SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Leállították az egyik legsikeresebb oceanológiai műholdat

Dátum: 2006-01-10 09:38:59   |  
Tizenhárom évi működés és 62 000 Földünk körüli keringés után az amerikai és francia üzemeltetők leállították az egyik legsikeresebb oceanológiai műholdat. Bár öt éves működésre tervezték, remekül helytállt, adatait 54 ország 600 kutatója használta, és mérései 2100 tudományos publikációhoz nyújtottak hátteret.
Az 1992. augusztus 10-én indított műholdnak 2005 októberében meghibásodott az egyik olyan berendezése, amely a megfelelő térbeli tájolást biztosította. Több hónapi vizsgálat után a szakemberek arra az eredményre jutottak, hogy a hiba nem javítható, ezért a műholdat kikapcsolták - írja az Űrvilág. Az eredetileg öt éves élettartamra tervezett műhold 1336 kilométer magas keringési pályáján marad, mivel az egy olyan ritkán használt pálya, hogy ott más űreszközökre nem jelent veszélyt.

Bár a műholdat öt éves működésre tervezték, remekül helytállt, hiszen 13 évig működött, mialatt adatait 54 ország 600 kutatója használta, és mérései 2100 tudományos publikációhoz nyújtottak hátteret. A jelentősebb eredmények között kell megemlíteni, hogy a melegebb víztömegek mozgását is követni tudták segítségével. Egy különösen nagy \"melegvíz tömeg\" 2002 februárjában érte el Dél-Amerika partjait, 2 fokkal megemelve ott a vízhőmérsékletet, és kiváltva az amerikai oceanológiai és légköri hivatal El-Nino riasztását. A műholdas felvételeken követni lehetett, a meleg víztömeg 2002 júniusban indult útjára és napi 215 kilométeres sebességgel közeledett Dél-Amerika partvonalához.

A 2004. december 26-i, az Indiai-óceán térségében bekövetkezett tenger alatti földrengés nyomán keletkezett szökőárnak tanúja volt a Topex/Poseidon mesterséges hold is. A pusztító szökőár rengeteg emberéletet követelt és nagy károkat okozott az Indonéziához tartozó Szumátra szigetén, Srí Lanka, India partvidékén, és más, az Indiai-óceán partjainál fekvő országokban. A Jason-1 és Topex/Poseidon magasságmérő mesterséges holdak \"párban\" keringenek a Föld körül és naponta 13-szor kerülik meg bolygónkat. A Jason-1 és a Topex/Poseidon épp a földrengés kipattanását követő 2 órán belül haladt el a térség felett. A tengerfelszín magasságának a változását, a rengés keltette hullámokat így sikerült a nyílt óceánon megfigyelni.

Forrás: Űrvilág

Hozzászólások

comments powered by Disqus