SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Ön szerint aggályos, hogy tematikus csatornát indíthat a TV2 és az RTL Klub szolgáltatója?

Dátum: 2009-06-11 10:49:50   |  
A két legnagyobb hazai kereskedelmi TV társaság engedélyt kapott tematikus csatornák indítására, amivel tovább növelhetik piaci fölényüket.

Szalai Annamária, az ORTT tagja különvéleményben adott hangot aggodalmának, mivel a Testület többsége megszavazta a szerződésmódosítást, aminek köszönhetően a két kereskedelmi műsorszolgáltató is indíthat tematikus csatornákat. Ezáltal a két kereskedelmi TV nemcsak megerősítheti, de tovább is növelheti befolyását és fölényét a hazai televíziós piacon. A közleményből kiderül az is, hogy a nézettség 50-55%-át, a TV-s reklámpiacnak pedig 80-85%-át uralja jelenleg a két társaság. Szalai Annamária szerint az is aggodalomra adhat okot, hogy ez a vezető pozíció átörökíthető a digitális földi platformra is.

„Az ORTT kifogásolt döntésével hozzájárulhat ahhoz, hogy az országos földi sugárzású, kereskedelmi televíziók az analóg piacon szerzett erőfölényüket sikerrel vihetik át a digitális földfelszíni platformra. Számos szervezet (GVH, NHH, ORTT, MeH) elemzése megállapította, hogy az RTL és a TV2 nélkül nem képzelhető el a digitális földfelszíni platform sikeres elindulása.”

Szalai szerint az ORTT nem vette figyelembe az ülésen elhangzott ellenjavaslatokat, és minden engedményt kikötések és a megfelelő korlátok nélkül megadott a két kereskedelmi TV-nek. A különvélemény írója egyébként azt is indítványozta, hogy azok a társaságok, akik más országba helyezték át központjukat, a tartalom ellenőrzése szempontjából visszakerüljenek az ORTT hatáskörébe, és a későbbiekben kitelepülők eleve maradjanak ORTT felügyelet alatt. Erre jó példa a Viasat esete, amelynek szolgáltatója április végén Viasat Broadcasting UK néven az Egyesült Királyságba helyezte át székhelyét, így kikerült az ORTT felügyelete alól.

„Az ORTT többségi határozatát különösen aggályosnak tartom, mivel a Testület döntése során nem vette figyelembe a hatályos törvényben foglalt, a tájékoztatási monopóliumok szabályozásával kapcsolatos kötelezettségét.” –írja Szalai befejezésképpen, és a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény 31-edik paragrafusának első bekezdésére emlékeztet: 

„Az Országos Rádió és Televízió Testület védi és előmozdítja a szólásszabadságot a műsorszolgáltatók piacra lépésének elősegítésével, a tájékoztatási monopóliumok lebontásával és újak létrejöttének megakadályozásával, a műsorszolgáltatók függetlenségének védelmével; figyelemmel kíséri a sajtószabadság alkotmányos elveinek érvényesülését, erről tájékoztatást ad az Országgyűlésnek.”

A különvélemény elolvasható az ORTT honlapján: itt.

sat.hu
 



Hozzászólások

comments powered by Disqus