SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Nézzük élőben a magyar műhold fellövését!

Dátum: 2012-02-12 16:20:07   |  
Február 13-án, hétfőn indul útjára a Vega névre hallgató rakétán a Masat-1, az első magyar műhold. A fellövés az Eutelsat W3A-n keresztül élőben nézhető.

Az első magyar műhold felbocsátása élőben nézhető a következő vételi adatok alapján:

EUTELSAT W3A@7 deg East
Transponder B4 Channel 4M9 (R2)9MHz
Downlink freq: 11106.5 MHz POL Y (vertical)
Format: SD 625 16:9 50Hz
Modulation: DVBS/QPSK
SR: 6.6665Ms/s FEC 7/8,
RoF 0.35 (11_SD MPEG2 420 10.7514 Mbps)
AUDIO:1 English
AUDIO:2 French
AUDIO:3 Italian
AUDIO:4 N/A

Az alábbi HD videóklip azt mutatja be, milyen pályán fog a Masat-1 a Föld körül keringeni. Láthatják, hogyan létesít a műhold kapcsolatot az elsődleges földi állomással a BME-n, majd a rádióamatőrökkel Magyarországon, Európában és a világ minden tájáról. A rádiókapcsolat csak akkor lehetséges, ha a műhold a Föld adott pontján a láthatár fölött van az égbolton, ennek meglétét a műhold és a földi állomás közti vékony zöld vonal jelképezi. Készítette: Várhegyi Zsolt, Hödl Emil

A Vega első startja, melyet VV01 névvel jeleznek, közép-európai idő szerint 2012. február 13-án 11:00-13:00 közti két órás időablakban várható. A rakéta 9 év fejlesztésének eredménye, a tervezők és kivitelezők között vezető szerepet játszott az Olasz Űrügynökség (ASI) és az ELV SpA. A felbocsátás a korábbi terveknek megfelelően az európai űrkikötőből fog megtörténni a Francia Guianán lévő Kourou-ból. A hordozórakéta sikeres startja esetén 9 műholdat fog pályára állítani. A Vega az ilyen méretű hordozórakéták kategóriájában egyedülállóan egyszerre több műholdat képes akár eltérő pályára is felbocsátani. Ez a képesség lényeges újdonság az európai hordozórakéta-palettán, de világviszonylatban is. A Masat-1 fejlesztőcsapata, bízva a Vega sikerében zavartalanul folytatja az előkészületeket a Masat-1 földi követésére, telemetriai adatainak fogadására és feldolgozására.

Az első magyar műhold, a Masat-1 – melynek neve a magyar és a satellite szavak összetételéből származik – egy kisméretű, úgynevezett pikoszatellit, az építés alapjául szolgáló szabvány miatt CubeSat-nak is nevezik. Ez a szabvány meghatározza a befoglaló méreteit és tömegét. A Masat-1 építése egy pilot projekt, amely elsősorban oktatási célt szolgál. A Masat-1 pályára állását követően gyűjti a saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat, amelyeket a szintén a BME-s csapat által erre a célra kialakított földi vevőállomásra továbbít, későbbi feldolgozásra. A földi állomás központi vezérlőjének a Mérnöktovábbképző Intézet ad otthont, míg az antennarendszer a BME „E” épületének tetején kapott helyet. A fedélzeten elhelyezésre került egy fél-aktív mágneses stabilizáló rendszer, amelynek segítségével a Földről távirányítással lehet a műhold orientációját befolyásolni.

A Masat-1 projekt révén a fejlesztői csapat olyan tapasztalatra és tudásra tett szert, amelyre a bontakozó hazai űripar igényeit kielégíteni képes, magas színvonalú oktatást és mérnökképzést alapozhatunk. Ezen túlmenően a projekt olyan fejlesztői tapasztalatot és referenciát jelent Magyarország számára az űreszközök tervezése, építése és üzemeltetése területén, amely demonstrálja hazánk rátermettségét, érettséget a teljes jogú ESA tagságra. A projekt egy olyan technológiai vonalat kíván megalapozni, amely lehetőséget biztosít a jövőben nem csak a Műegyetemen működő, hanem más hazai szakmai műhelyek tudományos kísérleteinek befogadására és világűrben történő üzemeltetésére is.

Forrás: http://cubesat.bme.hu

 

 



Hozzászólások

comments powered by Disqus