SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Pico-és nano-műholdak gazdaságos előállításával kísérleteznek

Dátum: 2008-11-28 08:57:43   |  
Szerző: dorka
Egy új floridai űrkutató központ mindössze 100.000 dolláros összköltségből már 2009 elején fel is lövi első műholdját.
Gondoljuk csak el, 51 évvel ezelőtt a Szovjetunió fellőtte a Szputnyik-1-et és megindította az azóta is tartó versenyszerű fejlődést. A műholdaknak egyre jelentősebb szerepük van a kommunikációban, a klímakutatásban, a hajózásban, több tudomány területén és a hadiiparban is. Méretük azonban változatlanul nagy maradt. Ezentúl pedig elképesztően drágák, több száz millió dollártól több száz billióba is kerülhetnek. Előállításuk költséges és bonyolult, nem tömeggyártásra szánják őket.

A Floridai Egyetemen a Nemzeti Tudományos Alap (National Science Foundation) idén ősszel létrehozta az Űrtechnológiai Kutató és Mérnöki Központot (Advanced Space Technologies Research and Engineering Center). A Központ azt kutatja, hogyan lehet minél kisebb, mindössze pico és nano méretű műholdakat létrehozni, és ráadásul csak 100.000 és 500.000 dollár közötti költségből megépíteni és fellőni azokat. Ez utóbbi természetesen a Nemzeti Tud. Alap hathatós támogatásával valósulhat meg. A támogatást öt éven keresztül kapja majd az egyetem kutatócsoportja. Ezekkel a kis szatellitekkel nem helyettesíthetők nagyobb társaik, de kiegészíthetik azok kapacitását. Például a kis műholdak csoportjai sokkal több mérést tudnak végezni az időjárási jelenségekkel kapcsolatban, mint a nagyok, és jóval gazdaságosabban. A Föld mágneses teréről, sokkal átfogóbb értékelést adhatnak annál, ami egy nagyobb szatellittel lehetséges volna.


A legnagyobb ellenérv a kisméretű műholdak készítésével kapcsolatban az, hogy minél apróbb a szatellit, annál nehezebb kézben tartani a repülési útját, viselkedését és pályára állását. A Kaliforniai Egyetemen kifejlesztett SwampSAT-nak (szintén kis méretű) éppen az a célja, hogy tesztelje az új rendszert, melyet a kis műholdak viselkedésének kontrollálására találtak ki. A pontos ellenőrzés azért fontos, mert a szatelliteknek elég közel kell lenniük a Földhöz ahhoz, hogy gyenge kommunikációs jeleik elérjék célpontjaikat. A Földhöz való közelség miatt jól irányzottnak kell lenniük. A tervek szerint a SwampSAT legkésőbb a jövő év elején elkészül. Az összkiadást 100.000 dollárra becsülik, 2009-es fellövéssel számolva. Valószínüleg egy Nasa rakéta viszi majd az űrbe. A SwampSAT 600 és 650 kilóméteres magasságban áll majd orbitális pályára, és ott is marad jópár évig.

Egy olyan hordozóeszköz kidolgozása is folyamatban van, ami képes a kis műholdakat felvinni az űrbe. A végső cél mindkét esetben a tömeggyártás, hogy viszonylag olcsón és nagy mennyiségben tudjanak előállítani a pico-és nano-műholdakat, valamint hordozórakétáikat. Az, hogy olyan egyszerű és természetes módon tudjanak műszereket juttatni a világűrbe, ahogy hajók és teherautók szállítják az árut.

Forrás: satnews.com

Fülöp Dorka

sat.hu

Hozzászólások

comments powered by Disqus