SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ

Tévhitek a digitális átállásról

Dátum: 2008-10-27 17:02:12   |  
Szerző: dorka
Ha a teljes digitális átállásig nem kellene még hosszú éveket várni, hanem napokon belül bekövetkezne, az bizony nagyobb meglepetést okozna a magyar lakosságnak, mint az egykor rettegett Y2K. Az átlagembernek ugyanis homályos elképzelései vannak arról, mit is jelent a digitális műsorszórás, kiket érint az emlegetett átállás, és mégis, milyen következményekkel fog járni. Akadnak azonban olyanok is, akik számára a digitális átállás szókapcsolat felér valamiféle fenyegetéssel vagy szitkozódással, hiszen fogalmuk sincs róla, miről is van szó valójában.
Most azonban nézzük azokat, akik úgy érzik, tisztában vannak a jelentéssel. A legalapvetőbb félreértés abból ered, hogy az emberek nem tesznek különbséget műholdas, kábeles és földi analóg sugárzás között. Kevesen tudják azt, hogy az EU által előírt digitális átállás jelenleg az csak az utóbbira vonatkozik. A műholdakon gyakorlatilag már lezajlott az átállás, hiszen csak elvétve található analóg csatorna. Földi vonatkozásban az analóg televíziózás a mai napig világszerte a legelterjedtebb, aminek több oka is van. Azon túl, hogy a legrégebbi és legelső módja a televíziózásnak, a legfontosabbak, hogy a felhasználók számára ingyenesen elérhető, és az adás egyszerűen egy tető vagy szobaantennával fogható. Ha ezzel tisztában vagyunk, és tudjuk, milyen módon kapja a készülékünk az elektronikus információt, már el is dönthetjük, érint-e bennünket a digitális átállás, vagy sem.

Sokan azt hiszik, a televízió készülékek korától függ, hogy tudják-e a digitális jeleket fogadni, vagy sem. Tehát, aki tanyán él, és egy régi Orionon nézi esténként a híradót, az biztosan nem fogja a továbbiakban élvezni a televízió nézés nyújtotta lehetőségeket. Olvasóink azonban tudják, hogy egy külső egység, a set-top-box segítségével átalakíthatók a digitális jelek, és az öreg készülékek számára is elérhetővé válnak a műsorok.

Vannak olyanok is, akik szerint az átállás lényege, hogy sokkal több csatorna közül választhatnak majd a nézők. Ez ebben a formában természetesen nem igaz, hiszen egyrészt elfeledkeznek arról, hogy az analóg készülékekről beszélünk, így eleve csak ezek tulajdonosai számára nőhet meg a csatornakínálat, ami még így sem közelítheti majd meg a kábelen előfizetésért, vagy műholdon fogható adók kínálatát. Az viszont kétségtelen, hogy a digitális átállás egyik nagy előnye, hogy az eddig antennával fogható MTV1, RTL és TV2 mellett más csatornák is ingyenesen elérhetővé válnak majd.

Sokan gondolják azt is, hogy a digitális technikának köszönhetően sokkal jobb lesz a kép és a hang minősége. A valóság azonban ennél árnyaltabb. Valóban nem lesz hangyás és szellemképes, de lehet pixeles és akadozó ha az antenna nincs megfelelően beállítva.

Digitális televízió-kérdésben még nagyon sokan tájékozatlanok, és sajnos a legkevesebbet az átállásról valószínűleg pont azok tudnak, akik hagyományos antennával nézik az esti filmet, és akik a leginkább érintve lesznek a kérdésben. Hazánkban az analóg tévézés nagyrészt az alacsonyabb jövedelmű, elzárt vagy kisebb településeken elő családokra jellemző, hozzájuk valószínűleg még el sem jutott a 2012-es magyar switch-off híre.

Fülöp Dorka
www.sat.hu


Hozzászólások

comments powered by Disqus