SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ |
A hazai DVB-T vételi lehetőségeiről |
Dátum: 2009-10-01 09:55:03 | |
...Történt ugyanis, hogy a digitális műsorsugárzásról szóló pályázat kiírásában a Nemzeti Hírközlési Hatóság pluszpontokkal jutalmazta azt a potenciális szolgáltatót, amely – ellentétben a kísérleti műsorsugárzás idején használt, úgynevezett MPEG-2-es tömörítés helyett – a hatékonyabb tömörítést biztosító MPEG-4-es eljárást használja. ... |
Magyarországon 2008. december 1-én indult el hivatalosan a földfelszíni digitális televíziós műsorsugárzás (DVB-T). Kísérleti sugárzás ekkor már jó néhány éve folyt Budapest és Kab-hegy vételkörzetében, a Magyar Televízió és a Duna Televízió műsoraival. Akik a kísérleti adásokat venni kívánták, azoknak jó állapotú tetőantenna megléte mellett be kellett szerezniük egy digitális jeleket fogni tudó beltéri egységet, vagy egy digitális vevőt is magába foglaló lapos televíziót. A kereskedelemben megjelentek a digitális vételre felkészített eszközök, áruk is kezdett lefelé mozogni, egészen addig, míg be nem következett az a technológiai váltás, aminek következményeit máig nem sikerült teljesen feldolgoznia a hazai digitális műsorsugárzás szereplőinek.
Történt ugyanis, hogy a digitális műsorsugárzásról szóló pályázat kiírásában a Nemzeti Hírközlési Hatóság pluszpontokkal jutalmazta azt a potenciális szolgáltatót, amely – ellentétben a kísérleti műsorsugárzás idején használt, úgynevezett MPEG-2-es tömörítés helyett – a hatékonyabb tömörítést biztosító MPEG-4-es eljárást használja. A pályázatot az Antenna Hungária nyerte meg, amelynek többségi francia tulajdonosa úgy döntött, hogy a Franciaországban is használt, legkorszerűbbnek ítélt MPEG-4-es tömörítést fogja nálunk is bevezetni. Azok tehát, akik a kísérleti adás idején lelkesen ráálltak az MPEG-2-es műsorok vételére, 2008. december 1-től vagy nem látnak semmit egy-két éve megvásárolt készülékeiken, vagy kénytelenek (voltak) beszerezni egy MPEG-4-es jeleket is fogadni tudó, immár nagyfelbontású (HD) műsorok megjelenítését is biztosító beltéri készülékeket.
Az MPEG-4-es tömörítés kétségtelen előnye az MPEG-2-vel szemben, hogy hatékonyabban használja ki a rendelkezésre álló frekvenciaállományt; adott frekvencián mintegy kétszer annyi (8-10) hagyományos felbontású, azaz SD adót képes továbbítani, illetve egy frekvencián akár két-három nagyfelbontású (HD) műsor is sugározható általa. Hátránya viszont, hogy az MPEG-4-es tömörítést kezelő HD-vevőkészülékek jóval drágábbak az Európában széles körben elterjedt, MPEG-2-es társaiknál. Ebből következik az a hazai probléma, hogy a földfelszíni digitális műsorsugárzás bevezetésekor vállalt cél, mely szerint széles körben elérhetővé kell tenni az új műsortartalmak vételét a szegényebb lakosság körében is, finoman szólva csorbát szenved.
A kereskedelemben és az internetes áruházakban jelenleg kapható DVB-T vevőkészülékek ára hozzávetőlegesen 30.000 és 50.000 Ft között mozog, és csak a napokban sikerült tető alá hozni azt az Antenna Hungária, a TechniSat, a Credigen Bank és a Best Byte cég között létrejött megállapodást, amely kedvezményes részletfizetési konstrukciót nyújt azoknak, akik a MindigTV vételére kifejlesztett TechniSat HDT4 típusú DVB-T vevőkészüléke megvásárlása mellett döntenek. A 30.000 forintba kerülő, alapszolgáltatásokat nyújtó készülékkel nagyfelbontásban élvezhetjük HD-képes televíziónkon a Magyar Televízió és a Duna Televízió HD műsorait, illetve Conax kártyaolvasójának segítségével dekódolhatjuk a Hír TV és az ATV Terra+ kártyával elérhető adásait. Akik ennél több szolgáltatásra, például a bővebb csatlakozási lehetőségekre, netán az élő műsor digitális rögzítésének opciójára vágynak, azok választhatnak az Optibox, az Alcor, a Strong és a TechniSat egyéb típusai közül, vagy vásárolhatnak digitális vevővel egybeépített LCD- vagy plazmatelevíziót. A MindigTv vételére hivatalosan is alkalmasnak minősített készülékeket jól látható matricával jelölik – köztük a Sony Bravia LCD tévécsaládjának MPEG-4-es tunerrel felszerelt tagjait.
Idén december 1-től újabb adótornyok kezdik meg a digitális műsorsugárzást, így a jelenlegi mintegy 60%-os lefedettség után az év végére már a lakosság több mint 80%-a fogja tudni élvezni a digitális műsorokat. Jelenleg a Magyar Televízió két HD, a Duna Televízió HD és a Duna II Autonómia SD adásai mellett a MindigTV platformja tartalmazza a TV2, az RTL Klub és – kísérleti jelleggel – az európai hírcsatorna angol és német nyelven sugárzott EuroNews műsorát. Előfizetéses (kódolt) formában ezenfelül elérhető a Hír TV és az ATV adása, illetve – szintén kísérleti stádiumban – a Magyar Rádió három közszolgálati csatornája is hallható a DVB-T rádiósávjában. A műsorkínálat a tervek szerint még további nyolc SD, vagy két HD adóval bővíthető a most rendelkezésre álló frekvenciákon, így optimális esetben jövő év elejétől már az ország nagy részén egy tucatnál is több jó minőségű digitális adó lesz nézhető ingyenesen, immár nem elhanyagolható konkurenciát jelentve ezzel az előfizetős (kábeles vagy műholdas) konstrukcióban működő szolgáltatóknak.
Mindehhez persze az kell, hogy a vevőkészülékek árainak csökkenésével azok számára is megfizethető legyen a szükséges eszközök beszerzése, akik nem csupán az új technológiák iránti fogékonyságból fordítottak sokszor komolyabb összegeket is a földfelszíni digitális jelek zavartalan vételének érdekében. Másrészt a zavartalan vételt az Antenna Hungáriának is biztosítani kell, és fel kell oldani azokat a teljesítménykorlátozásokat, amelyek miatt például a budapesti adók csökkentett teljesítménnyel sugározzák műsoraikat, mondván, zavarják a kecskeméti katonai repülőtérről felszálló (augusztus 20-án ünnepélyesen elbúcsúztatott) MIG repülőgépek kommunikációs rendszerét. Adott tehát egy korszerű, bár nem olcsó technológia, s ha már a döntéshozók ezt választották, a sumákolás helyett érdemes volna kihasználni a benne rejlő lehetőségeket.
Bővebb információkat a www.sat.hu és a www.mindigtv.hu oldalon találhatnak az érdeklődők.
Doga
|
Hozzászólások |
comments powered by Disqus |