SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ |
50 éves a LED |
Dátum: 2012-10-09 11:14:40 | érdekes |
Ebben a hónapban ünnepeljük a modern LED megszületésének ötvenedik évfordulóját. Az alábbiakban Jeanine Chrobak-Kando a Verbatim üzletfejlesztési vezetője írja le, milyen messzire is jutott a technológia, egészen rövid idő alatt. |
A fénykibocsátó diódák (LED-ek) a mindennapi elektronikai eszközök részeivé váltak. A 2011-es évben a LED-es piac legnagyobb részét, 35%-át tette ki az általános világítási alkalmazás, ezt követték a mobil eszközökben való felhasználási módok (30%) és a jelzőrendszerekben való alkalmazás (18%). A MarketWatch kutatása szerint 2020-ra a LED-es izzók árai a jelenlegi felére fognak esni. Gyorsan eljöhet tehát az az árszint, ahol a LED-izzók dominánssá válhatnak a piacon. Hogyan is kezdődött mindez? Az első látható fényt kibocsátó LED-et ötven évvel ezelőtt hozták létre. Bár az elektrolumineszcencia jelenségét már 1907-ben felfedezte egy brit tudós Henry Round, a „LED létrehozója” címet csupán 1962-ben nyerhette el a fizikus Nick Holonyak. A General Electrics-nek dolgozó kutató ekkor mutatta be látható vörös fényt kibocsátó gallium-arzenid-foszfid (GaAsP) alapú LED-ét az American Institute of Physics kutatóinak.
![]() A Holonyak által kifejlesztett LED már 1964-ben piaci alkalmazásra került, kültéri kijelzőkbe beépítve. Ezek a kézzel épített kijelzők renkívül drágák voltak és az első tíz év során csupán vörös színű LED-ekkel tudták szállítani azokat. Mindemellett azonban a miniatűr vörös LED-ek pont elegendő fényerővel és élettartammal rendelkeztek ahhoz, hogy zsebszámológépekben és digitális karórákban is elkezdjék használni azokat a hetvenes évek folyamán.
A LED alkalmazásának széleskörű elterjedését az anyagtudomány, az optika és a félvezető-technológiák fejlődése tette lehetővé, nagyobb fényerőt, hatékonyabb működést és számtalan választható színt biztosítva. A LED alkalmazásának széleskörű elterjedését az anyagtudomány, az optika és a félvezető-technológiák fejlődése tette lehetővé, nagyobb fényerőt, hatékonyabb működést és számtalan választható színt biztosítva.
A Verbatim nem rég mutatta be a világ első állítható színű és fényerejű OLED-modulját ami képes akár 2000 cd/m² fényerővel világítani. A vállalat legutóbbi VELVE OLED sorozata kétszer olyan fényes, mint a korábbi modellek. Vajon mit tartogat még a jövő a LED számára azon kívül, hogy egyre energiahatékonyabbá válik és egyre intenzívebb a fénykibocsátása? A következő pár évben valószínűleg egyre többet fogunk hallani a „dolgok internetéről”, ahol minden elektronikai eszköznek saját IP címe van, még a LED-izzóknak is. Ez azt jelenti, hogy minden egyes az otthonunkban és az irodánkban található fényforrást külön elérhetünk és beállíthatunk okostelefonunk segítségével. |
Hozzászólások |
comments powered by Disqus |